Хто такий педіатр

Дек 17, 2022

Хто такий педіатр

Походить від грецьких слів pais, що означає дитина, та iatros, що означає лікар або цілитель, педіатр — це медичний працівник, який спеціалізується на наданні медичної допомоги дітям. Хоча збереглися рукописи, присвячені педіатрії з більш ранніх часів, лише в середині 19 століття вона була визнана і розвинена як нова медична спеціальність. Відомий своїми численними внесками в цю галузь, Абрахам Якобі вважається батьком педіатрії. Він народився в Німеччині, де отримав медичну освіту, але пізніше поїхав на практику в США. 

Чим займається педіатр?

Надаючи фізичну, психічну та емоційну допомогу своїм пацієнтам, лікар педіатр піклується про здоров’я немовлят, дітей та підлітків. Педіатри проводять діагностичні тести для отримання інформації про стан здоров’я пацієнта та призначають лікування, терапію, ліки та вакцинацію для лікування хвороб, розладів або травм. Вони також лікують дітей, які страждають від незначних травм, гострих і хронічних проблем зі здоров’ям, а також фізіологічних і психологічних проблем росту і розвитку.

Педіатри консультують і направляють дітей та їхніх батьків або опікунів щодо дієти, гігієни та профілактики захворювань. Педіатрія є спеціальністю, що співпрацює — педіатри первинної медичної допомоги можуть направляти пацієнтів до медичного спеціаліста, якщо у них проявляються симптоми серйозного захворювання, з метою ефективного вирішення проблеми.

Серед найпоширеніших питань, з якими сьогодні стикаються педіатри, є:

  • ембріональні витоки хвороб дорослих;
  • куріння серед молоді;
  • неонатальна енцефалопатія — синдром у новонароджених, який порушує неврологічні функції, викликаючи проблеми з диханням, пригнічення рефлексів, субнормальну свідомість та потенційні судоми;
  • серцево-судинні захворювання в ранньому віці;
  • цукровий діабет 1 типу;
  • пухлини головного мозку у дітей;
  • розлади аутистичного спектру;
  • вплив хімічних речовин у навколишньому середовищі;
  • поширені дитячі бактеріальні інфекції;
  • харчування та целіакія.

Педіатрія — це захоплююча та складна галузь. Це також неймовірно широке поле і може надати лікарям багато варіантів на вибір. У медичній сфері поширеною є приказка про те, що «діти — це не просто маленькі дорослі». Іншими словами, між лікуванням дорослих і дітей існують значні відмінності. Менший розмір тіла і менш зрілі внутрішні органи немовляти або дитини фізіологічно суттєво відрізняються. 

Ці відмінності можуть призвести до вроджених вад або дефектів, а також проблем розвитку, дуже характерних для маленьких пацієнтів. На інтерпретацію педіатром симптомів, постановку діагнозу, призначення ліків та інших методів лікування впливає вік пацієнта. Саме тому дитячий педіатр є більш кваліфікованим помічником в тих ситуаціях, коли мова йде про здоров’я дитини. Спеціалізація та роки практики дають такому лікарю можливість більш чітко та якісно обслуговувати дітей.