ЗЕМЕЛЬНИЙ ЗАКОН: ДО ТА ПІСЛЯ ПРИЙНЯТТЯ
За весь час існування нашої держави було безліч спроб прийти до консенсусу щодо вільного обігу сільськогосподарських земель. Досить давно було накладено мораторій на продаж земель, і час від часу його дію продовжували. Провідні експерти висували свої висновки про доцільність відкриття ринку землі, проте було багато противників такої ініціативи. Вони спирались і на кризовий стан економіки, і на можливі спекулятивні дії корупціонерів.
Незважаючи на всі негативні прогнози, в березні 2020 року президент країни підписав закон, що дозволяє обіг земель сільгосппризначення, згідно якого вже скоро розпочнеться реалізація паїв в електронному форматі на сайті https://uub.in.ua/post/GolosuvannyazarinokzemlrealzatsyanaProzorroProdazh. Наразі операторами вітчизняного ринку виступатимуть тільки українці, іноземним громадянам доступ до наших земель не дозволений.
Досвід сусідніх країн
Наша найближча сусідка Польща також мала складний процес становлення власного земельного ринку. В ній та інших країнах Центральної та Східної Європи були побоювання щодо західних спекулянтів землею, тому що глобальний земельний голод змушує інвесторів мріяти про високі доходи.
В першу чергу побоювання поляків становили іноземні гіганти галузі. Вони менше боялися окремих західноєвропейських фермерів, які хотіли вирощувати зерно або самі розводити худобу на сході.
Наприклад, протягом багатьох років африканські держави, такі як Судан і Танзанія, скаржилися на «неоколоніалізм» Заходу. Міжнародні корпорації, банки і фонди скуповували в цих країнах землю. Беручи до уваги зростання населення світу, вони спекулюють на зростаючому попиті на продукти харчування і, відповідно, високими доходами.
В Угорщині склалась така ситуація, коли в минулому в основному фермери з сусідньої Австрії у великих масштабах скуповували сільськогосподарські землі. Також там функціонувала торгівля в сірій зоні права за допомогою так званих кишенькових контрактів. Австрійські фермери шукали місцевих партнерів по той бік кордону, які купували для них землю.
Світова фінансова криза спровокувала спекуляції землею. Інвестори постійно шукають куди вкласти гроші. Купівля землі розглядається як приваблива альтернатива покупці золота і нерухомості, ціни на які зараз піднялися дуже високо. Однак в Німеччині, Франції та інших країнах Західної Європи земельних ресурсів мало. Вихід залишається на схід. Тож перш ніж дозволити іноземцям вихід на наш ринок землі, потрібно пильно придивлятись до європейських тенденцій земельних ринків.